Pszichodráma és pozitív pszichológia

A pszichodráma 

csoportos módszer, melyben együtt dolgozunk a felmerülő kérdésekkel. Közösen jelenítünk és beszélünk meg fontos élményeket, kapcsolatokat, élethelyzeteket. Olyan közeg alakul ki, ahol ki-ki nyugodtan foglalkozhat gondolataival, érzéseivel, múltjával, jelenével, jövőjével, vágyaival, bánataival, kapcsolataival, önmagával.

Dolgozunk szóval, tettel, érzelemmel.

Mindehhez nincs szükség semmilyen színészi készségre.

Az itt szerzett tudást a való életben kamatoztathatod. A pszichodráma segítségével jobban megértheted a körülötted élőket és bátrabban nézhetsz szembe a gondjaiddal. Ha akarod, változtathatsz az életeden.

Beszélünk róla 

Az ülések elején, a bemelegítés alatt gyakran nevetünk, és olykor megérint, ami történik. Elmeséljük, ki hogy van, milyen fontos esemény történt vele, mi foglalkoztatja. Sokszor közösen játszunk csoportjátékot, amelyben mindenki egyformán fontos szerepet kap. Máskor egy tag kerül középpontba, aki aznap rá szeretne nézni az őt foglalkoztató kérdésre. Őt a jelentkezők közül választja ki a csoport.

Eljátsszuk

Megjelenítjük a játékos történetét, érzéseit, emlékeit, álmát, vágyait. Csak azt, ami fontos neki, és csak annyit, amennyire kész. A jelenete(ke)t érzései, emlékei szerint alakítja. A csoporttagok a felbukkanó személyek, érzések, tárgyak szerepébe lépve utánozzák, amit ő előjátszott. Így eljutunk a fontos kérdések gyökeréhez, és megnézzük a régi, sokszor gyerekkori emlékeket is, amelyek máig meghatározzák és gyakran megkeserítik az életünket akár anélkül, hogy tudnánk róla. Felismerjük és védett közegben kipróbáljuk cselekvési lehetőségeinket, hogy jövőnket szabadabban alakíthassuk. A vezető a játékos útját egyengeti, segít az önismereti kérdés megfogalmazásban, a forrásélmény felkutatásában, a megoldás keresésében.

Feldolgozzuk

A játékok után megbeszéljük, hogy kinek van hasonló tapasztalata, illetve ki mit élt át a játék alatt magában és szerepében. Ez a beszélgetés abban segíti a játékost, hogy rájöjjön, nincsen egyedül élményeivel. A csoporttagok segítségével arra is ráébredhet, hogy hogyan látja ugyanazt a helyzetet a történet többi szereplője. Ez új színben tünteti fel saját élményét, és továbbsegíti őt a megoldás felé vezető úton.

Mire jó a csoport?

A módszer hatására hamar megszületik a csoportban az összetartozás érzése, és olyan bizalomteli légkör alakul ki, amelyben akármilyen problémát, elakadást megoszthatsz a többiekkel. Velük nevetsz és sírsz, együttérzést tapasztalsz, meglátod, hogy nem vagy egyedül a gondjaiddal, mások is küzdenek hasonló nehézségekkel, ami magában is hatalmas megkönnyebbülést hoz. A csoport tükröt tart Neked, amelyben új színben láthatod magadat és a számodra fontos embereket Belebújsz a számodra fontos emberek bőrébe, meglátod az ő szempontjaikat, és megérted a viselkedésüket vagy azt, hogy mit éreznek veled szemben. Ennek segítségével változtathatsz magadon, a kapcsolataidon, élethelyzeteden. 

A pozitív pszichológia

annak tudományos kutatása, hogy milyen az az élet, amelyet érdemes élni. És az a megnyugtató válasza, hogy nem a gazdagság, a hír, a mások szemében sikeres életmód hozza meg a boldogságot, hanem a társas lét, a pillanatnyi örömök átélése, az elégedettséggel járó munka vagy tanulás. A csoportban találkozol olyan módszerekkel, amelyeket könnyen alkalmazni tudsz a mindennapos jólléted fokozására.

Megtudják a barátaim, a családom, hogy mit mondok? 

A csoporttagok itt ismerkednek meg egymással, így korábbi közös történetük nem zavarja meg a csoport munkáját. Mindenkit titoktartás köt, a megismert történetek nem kerülnek vissza a való életbe, nem okoznak gondot otthon, az iskolában, az egyetemen, a munkahelyen, baráti társaságban.

Miért kell először találkoznunk a vezetőkkel?

Minden csoport indítását megelőzi egy személyes beszélgetés, hogy a vezetők és a leendő csoporttag megismerjék egymást. Te elmondod, hogy miért érdekel a pszichodráma, és mi válaszolunk a felmerülő kérdéseidre a módszerrel vagy a jelenlegi csoporttal kapcsolatban.

Ciki, hogy nem tudok színészkedni?

A pszichodráma gyakorlásához nincs szükség semmilyen színészi készségre. Nem kell tudni színészkedni, szerepet játszani, nem kell bátornak lenni, olyanban részt venni, ami bántó, vagy ami túlzottan megterhelő. Éppen arról van szó, hogy lehetsz önmagad. Ha nem érzed még felkészültnek magad ahhoz, hogy a középpontba kerülj a saját történeteddel, a többiek játékából tanulsz önismeretet, ami gyakran ugyanakkora változást hoz az életedben, mint másoknak egy saját játék.

Meddig tart egy csoport?

Kéthetente négy órára találkozunk. Egy csoport egy évig tart, hogy megérlelje, előhozza és végigkísérje a résztvevőkben zajló változást. Az élet minduntalan új helyzeteket teremt, új ismeretségeket hoz, és közben a személyiség folyamatosan fejlődik. Az önismeret szüntelen belső munka. Aki elkezdi a pszichodrámát, sokszor nem tudja abbahagyni, vissza-visszatér hozzá, évekkel később is újra csoportot keres magának, mert akkora élményt és azonnal hasznosítható tanulságot jelentett számára az előző csoport.

A módszerről részletesebben és hivatalos formában itt olvashatsz.

Készítsd el weboldaladat ingyen! Ez a weboldal a Webnode segítségével készült. Készítsd el a sajátodat ingyenesen még ma! Kezdd el